Telefon: 412 532 035     
email: zusdc@zusdc.cz
facebook.com/zusdc

INFORMACE

Střípky z dramaťáku

Společná práce dětí přípravného ročníku LDO a paní učitelky Nedvědové ve školním roce 2020/21, tedy v době, kdy jsme dlouho nemohli chodit do školy a učili se na dálku…

POHÁDKA O SLADKÉM KRÁLOVSTVÍ A4 1

To, v co jsme všichni doufali, že nenastane, bylo bohužel opět tady. Dramaťák musel najet na distanční výuku. Následující úkoly pobavily žáky i jejich rodiče, které přizvali ke spolupráci a pomoci a teď doufáme, že pobaví i vás.

1) FOTOVÝZVA
Prvním úkolem bylo vyfotit 4 fotografie, na kterých je žák ve 4 rolích. Téma bylo vždy dané a postavy, které měli podle své fantazie ztvárnit, také. Otevřeli šatníky, vypůjčili si věci z vybavení domácnosti, které se jim hodily jako rekvizity, připravili si prostředí a začali tvořit. Fantazii se meze nekladly…
Druhým úkolem bylo vybrat si jednu z postav a napsat její krátký příběh. Proč je na onom místě, co dělá, co má v plánu. Mohl to být její krátký životopis, mohlo to být formou monologu, tedy její vnitřní řeči, žáci mohli zkusit napsat její příběh pohledem pozorovatele. Opět platilo – zapojit svou fantazii!

LDO FOTOVZVYpng

2) AKROSTICH
Báseň, v níž počáteční nebo koncové hlásky, slabiky nebo slova veršů tvoří další informaci. Častým obsahem akrostichu je jméno adresáta básně nebo básníka samotného. Úkolem dětí od třetího ročníku výše bylo napsat akrostich na své jméno a příjmení.

Akrostichy

3) DISTANČNÍ VÝUKA MLADŠÍCH ŽÁKŮ LDO
Mladší děti (přípravka až druhý ročník) vyráběly papírové loutky a k nim pak vymýšlely krátké příběhy, které mohly natočit a poslat jako video. Děti také dostaly pracovní listy k vypracování.

DISTANČNÍ VÝUKA MLADŠÍCH ŽÁKŮ LDO

4) VYTVOŘ VLASTNÍ FOTOPŘÍBĚH
Tvůj úkol na následující týden je docela jednoduchý, opět k němu ale budeš potřebovat foťák. V průběhu celého dne foť více či méně zajímavé věci, události, činnosti, kterými zmapuješ svůj den. Na fotkách mohou být lidé, ale nemusí. Stejně tak můžeš, ale nemusíš, fotit i sebe. Fotky by měly zmapovat den od rána až do večera. Fotky pak stáhni do počítače, zkopíruj do wordu a seřaď podle času. Pak ke každé fotce napiš komentář. Celkově by to mělo dát dohromady příběh tvého dne.

PBHY OBYEJNHO KORODNE

5) RODINNÉ ALBUM
Nastalo období dešťů, větrů, sychravého počasí, kdy se pozdě rozednívá a brzy stmívá. Je to ideální čas pro listování starými rodinnými alby a vzpomínáním na doby, kdy babičky a dědečkové byly malými dětmi. Chci tedy, abyste požádali rodiče o nějaké staré fotografie. Jednu si půjčte, dobře si ji prohlédněte a pak vymyslete její příběh. Můžete to být fotografie skupinky lidí, jednoho člověka, svatební fotografie, narozeninová fotografie, fotografie naaranžované skupinky lidí nebo momentka zachycující lidi v různých pózách… Fantazii se meze nekladou!

Rodinné album

6) VYTVOŘ A HLEDEJ ROZDÍLY
Úkolem dětí bylo vytvořit dvě fotky, které se liší pouze v detailech. Dalším úkolem pak je hledat rozdíly u fotografií dalších dětí.

Vytvor a hledej rozdily

 
video DRAMAŤÁK NÁS / VÁS BAVÍ

video KRÁTKÁ VIDEA DRAMAŤÁKU

video REKLAMA 1

video Reklamní blok 2

video Tajnosti botníku

video MIX

video ČAJOVÉ RÁNO

11. dubna 1994 zemřel děčínský rodák a básník Zdeněk Šlais. Nejstarší dramaťáci v době covidové doma samostatně zpracovali několik textů z knih Čajové ráno a Myšlenky na schodech jako poctu jeho dílu a životu.